Translate

wtorek, 2 grudnia 2014

Adwentowy wieniec.

To nic nowego, ale ja spotkałam się z nim dopiero niedawno, ze trzy lata temu, w Drawsku. Mama Marka sprawiła sobie taki wianek-odlicznkę. Idea jest mniej więcej taka jak kalendarza z czekoladkami dla dzieci, co dzień jedna, aż do Wigilii. Wianek ma cztery lub pięć miejsc na świece. Oprócz podporządkowania niedzielom mają też swoje nazwy - intencje: pierwsza to nadzieja, druga - pokój, kolejna radość (bo pamiętajmy to post radosny, nie ma na celu umartwiania, ale oczyszczenie na przyjęcie Syna Bożego, który niesie w swoich rączkach zbawienie), czwarta to miłość, piąta to  niejako wszystkie cztery razem, czyli Jezus. W pierwszą niedzielę adwentu zapalamy pierwszą świecę, w drugą tę pierwszą i jedną kolejną i tak do czwartej niedzieli w Adwencie. Czasami jest jeszcze miejsce na piątą świecę, którą zapalamy w Wigilię (proponuję zakupić w tym celu świecę Caritasu). Mama miała ten wieniec usytuowany w hallu na stoliczku. Pięknie zdobił wnętrze i wprowadzał powoli w atmosferę świąt, nawet gdy świece były zgaszone. Polecam więc, szczególnie w domach, w których dzieci natarczywie dopytują się o Gwiazdora (postanowiłam wrócić do tradycji mówienia o tej osobie gwiazdor; w końcu św. Mikołaj, biskup Miry,  nie wyglądał jak nabombany, rubaszny i zdziecinniały, sądząc po sposobie ubierania się - staruch; u nas więc Św. Mikołaj przychodzi 6 grudnia a w święta ubrany w czerwoną piżamę, siwy i z lekką demencją, za to bogatszy - gwiazdor). Wracając do wieńca, przejdę się któregoś dnia, przed niedzielą, do św. Wojciecha i do dewocjonaliów na Kantaka, zapytam o gotowe wieńce adwentowe, a jeśli będą zbyt drogie, nieładne, lub w ogóle ich nie będzie, wydumam i powołam do życia domowymi sposobami, własny.

advent-wreath-with-pinecones www.christmaskightsets 

 pinterest

 pinterest

 Advent-Candle-Holder-www.zieglers

 Advent www.momcoloredglasses

 advent_wreath www.flowerarranging

 advent-candleholder-for-4-candles-czech-porcelain-blue-onion-pattern

pinterest

 Xmas_Advent_Candles

www.panik-design

www.nazarethhouseap

www.marianland

www.largon-miller

www.floridacreate.blogspot

www.diena

www.creativitydirect

pinterest

advent-wreath-main-www.calendariu

AdventskransMinimalistisk www.thedandelionchronicles-denmark.blogspot

eabdesigns.typepad

diy-advent-wreath-with-candles-www.shelterness

diply

delfi



ferm_living_advent_candleholder-string littlescandinavian

etsy


Z wikipedii

Zwyczaj ubierania wieńca adwentowego kultywowany jest głównie w rodzinach ewangelickich, jednak coraz częściej zdarza się, że wieniec ubierają też katolicy.

Dawniej

Dawniej wieńce wykonywano własnoręcznie i z żywych gałązek. Na terenie Warmii i Mazur w I niedzielę adwentu robiono z choiny wianek i przystrajano czerwonymi wstążkami. Następnie umieszczano na nim świeczkę. Po czym zawieszano go pod sufitem. W każdą niedzielę dodawano świeczkę. Czasem wieniec adwentowy zdobiły wstążki różnych kolorów.

Współcześnie

Dziś w Polsce wieniec plecie się na kole drucianym o średnicy 20-40 cm przeważnie z gałązek szlachetnych drzew iglastych, tj.: świerk srebrzysty, jodła pospolita, daglezja zielona, sosna zwyczajna, ale także z liści laurowych, mahoniowych. Następnie umieszcza się cztery świece. Katolicy często dobierają świece w kolorystyce szat liturgicznych każdej niedzieli adwentu, czyli trzy świece fioletowe[1] oraz jedna różowa[2], bądź koloru czerwonego jako wyrażenie radości oczekiwania na Mesjasza.
Wieniec umieszcza się na wstążkach pod sufitem w domach oraz kościołach, bądź ustawia na widocznym miejscu, np.: na tacy na stole. Rodzina gromadzi się w każdy wieczór niedzieli adwentowej na modlitwę, zapalając przy zgaszonym świetle kolejne świece. Świece są zapalane w czasie modlitwy, wspólnych posiłków i spotkań. W Wigilię zapala się wszystkie świece. Coraz częściej w wiązance umieszcza się wtedy świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – wspólnego przedsięwzięcia chrześcijańskich organizacji charytatywnych Caritas, Diakonii i Eleos.
W niektórych katolickich parafiach, w sobotni wieczór lub poranek I niedzieli adwentu, wieńce adwentowe są święcone i pobłogosławione. Zwyczaj ten nie jest znany w Kościołach ewangelickich.

Za granicą

Wieniec ozdobiony bombkami
W tradycji anglosaskiej jeden wieniec zawiesza się na drzwiach domostwa, natomiast drugi[3] umieszcza się w pomieszczeniu spożywania posiłków.
W Danii wieniec wykonuje się z gałązek świerkowych i białych świeczek. Jest dekorowany czerwonymi owocami i wstążkami oraz szyszkami świerku. Na przełomie wieku umieszczano jedną świecę, ale uległo to zmianie pod wpływem napływu trendów z Niemiec i Austrii.
W Niemczech wieniec jest także ozdabiany małymi bombkami. W kościele zapalenie wieńca jest dokonywane w uroczysty sposób. Czyni to konkretna grupa przedstawicieli parafian, np.: młodzież, bądź członkowie chóru. W Bawarii wieniec zdobi się czerwonymi wstążkami, jabłkami i szyszkami sosny.
W Alzacji[4] do wykonania wieńca używa się świerku srebrzystego.


mydailycookie

Ferm LIVING Candleholder String-nordic-aputsiaq.blogspot

PPT-018-0019-Kuhnert-Four-Branched-Wooden-German-Candle-Holder-with-Star

villeroy-boch-Christmas-Toys-Memory-Advent-wreath-mini

Thanksgiving and Advent 


Symbolika

Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Wiąże się to ze słowami Chrystusa, który określał siebie mianem "światłości świata". I świeca[5] symbolizuje przebaczenie przez Boga nieposłuszeństwa Adama i Ewy wobec Niego. Świeca zapalana w II niedzielę adwentu[6] stanowi symbol wiary patriarchów Narodu Izraelskiego jako wdzięczność za dar Ziemi Obiecanej. III z kolei świeca[7] odnosi się do radości króla Dawida, który celebruje przymierze z Bogiem. Zaś ostatnia świeca[8] symbolizuje nauczanie proroków, głoszących przyjście Mesjasza. W Wigilię Bożego Narodzenia wszystkie palące się świece stanowią symbol bliskości "przyjścia" Jezusa. Światło świec w wieńcu oznacza nadzieję. Zieleń stanowi symbol trwającego życia. Natomiast kształt kręgu symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca, oraz wieczność życia Chrystusa. Zaś całościowo wieniec adwentowy jest symbolem wyczekującego w miłości i radości Ludu Bożego. Stanowi także symbol zwycięstwa i godności królewskiej. Jest formą hołdu dla oczekiwanego Chrystusa jako zwycięzcy, króla i wybawiciela. -wikipedia


tealight www.catholicdealsonline

reigninggifts

www.secredmommyhood