Translate

sobota, 29 listopada 2014

Święty Andrzej Apostoł. Patron mojej parafii.

Należę do parafii p.w. Świętego Andrzeja Apostoła, w Poznaniu. Jest to niewielka parafia, przy najmniej tak mi się wydaje, ok. 5 tys. parafian. Jutro obchodzimy odpust. Uroczysta suma o 12,30. Zapraszam na Spławie, do naszego ślicznego, małego kościoła, z którego jestem naprawdę dumna. Zaprasza szczególnie dlatego, że być może jest to jedna z ostatnich szans na obejrzenie naszego kościoła w odsłonie "kameralnej". Nowy ksiądz proboszcz rozpoczął swe rządy od planów rozbudowy bryły budynku oraz usunięcia głazu, który od ponad czterdziestu lat służył nam za ołtarz. Do mnie akurat ten głaz przemawiał, odnajdywałam w nim symbolikę związaną z odrzuceniem głazu przez zmartwychwstającego Chrystusa. Kamień pasował do tego niewielkiego, prostego, pozbawionego zbędnych świecidełek, wnętrza, myślałam, że musi każdemu się podobać. Chyba się pomyliłam.
Od roku nasza parafia boryka się z ciągłymi dotkliwymi stratami. W grudniu 2013 biskup oddelegował naszego księdza rezydenta, kochanego księdza Trojana, do innej poznańskiej parafii. Nie minął rok i we wrześniu na miejsce najlepszego księdza jakiego znałam, księdza proboszcza Macieja Jankowiaka, przyszedł nowy proboszcz. Zwykła kolej rzeczy w kościele katolickim, nic nowego, nic bulwersującego, misja, apostolstwo itd, wszystko jest tu zrozumiałe, więc skąd ta gorycz?. Wystarczyłoby pewnie trochę życzliwości, uśmiechu z ambony w stronę swoich nowych parafian i udałoby się nam wspólnie przejść przez trudny czas wzajemnego poznawania się. Tymczasem, gdy już zdarzy się, że proboszcz celebruje mszę w niedzielę, za każdym razem dowiaduję się, że z moją parafią, z moim kościołem jest coś nie tak. Trzeba go powiększyć, przebudować, przerobić, przekopać nie wiem co jeszcze. Wydaje mi się, że najpierw trzeba dokładnie coś poznać, zanim zacznie się to coś zmieniać.
Szkoda mi dotychczasowej  atmosfery życzliwości, która emanowała od poprzednich kapłanów. Dlaczego psuć coś co było może nie doskonałe, ale na pewno pilnie dążyło do doskonałości, na coś dziwnie podejrzanego. Slogany oazowe - będziemy się ścigać w drodze do Boga, będę na kolanach wypraszał dla Was łaski itp. średnio do mnie trafiają. Inaczej, wolę widzieć te zamiary realizowane postawą i życiem, niż wysłuchiwać tych deklaracji. Chciałabym widzieć kapłana szczęśliwego, że może spotkać się z nami na kolejnej Mszy św.,  niż żalącego się na nadmiar mszy do odprawienia i odgrażającego się, choćby w żartach, że sześć niedzielnych mszy sprawi, że szybciej znajdzie się na spławskim cmentarzu. Już raz, w latach siedemdziesiątych, zaszła konieczność poradzenia sobie z przepełnioną parafią, wybudowano wówczas kościół św. Józefa i podzielono parafię. Dziś w czasach,  gdy o nowe kościoły nie trzeba toczyć bojów, lepiej będzie wydzielić kolejną parafię niż przebudowywać zabytek, prawdziwą perełkę. Chciałabym za czas jakiś napisać tu, że się myliłam, że teraz życie w parafii zmieniło się na lepsze, że przemawiał przeze mnie strach przed zmianami, przed nieznanym. Coś mi jednak podpowiada, że najlepsze w tym miejscu już przeżyłam.


lipowa figura św. Andrzeja Apostoła z dawnego ołtarza;


Litania do św. Andrzeja Apostoła
Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże , zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad pannami,
Święta Maryjo, Królowo Apostołów,
Święty Andrzeju, chwalebny Apostole,
Święty Andrzeju, pierwszy powołany,
Święty Andrzeju, bracie św. Piotra,
Święty Andrzeju, gorliwy wyznawco,
Święty Andrzeju, prawdziwy przyjacielu Chrystusa,
Święty Andrzeju, wierny sługo Boży,
Święty Andrzeju, na opowiadanie Ewangelii powołany,
Święty Andrzeju, pierwszy z apostołów, którzy spotkali Jezusa,
Święty Andrzeju, pierwszy człowieku, który uwierzył w Jezusa jako Mesjasza i tę
                               wiarę zwiastował innym,
Święty Andrzeju, któryś przyprowadził brata do Jezusa,
Święty Andrzeju, który przywiodłeś brata do Mistrza, bo rozpoznałeś w Nim
                               życie,
Święty Andrzeju, któryś ogłosił Piotrowi radosną nowinę: „Znaleźliśmy
                               Mesjasza.”,
Święty Andrzeju, któryś pozostał u Jezusa i nauczył się wiele,
Święty Andrzeju, niegdyś rybaku, a teraz dusz apostole,
Święty Andrzeju, nauczycielu i przewodniku Kościoła,
Święty Andrzeju, bracie rodzony Piotra i równy w śmierci sposobie,
Święty Andrzeju, głosicielu Ewangelii i pasterzu Kościoła,
Święty Andrzeju, jeden z dwóch uczniów św. Jana Chrzciciela, którzy pierwsi    
                               poszli za Chrystusem,
Święty Andrzeju, mężu błogosławiony, nauczający i rządzący w Kościele,
Święty Andrzeju, niech Twoja siec nas wyłowi z burzliwych świata odmętów,
Święty Andrzeju, któryś dla miłości Chrystusa i Jego Prawa poniósł męczeństwo,
Święty Andrzeju, poddany torturom tych, którzy nakazali zniszczyć wiarę,
Święty Andrzeju, pośredniku między Chrystusem a tymi, którzy w Jezusa jako
                               Mesjasza jeszcze nie uwierzyli,
Święty Andrzeju, powołany do grona uczniów Chrystusa razem ze swoim bratem
                               Piotrem,
Święty Andrzeju, wierny uczniu św. Jana Chrzciciela,
Święty Andrzeju, usłyszałeś głos wzywającego Pana, natychmiast zostawiłeś
                               sieci, i poszedłeś po hojną nagrodę życia wiecznego,
Święty Andrzeju, wezwany byłeś przez Pana, by z Piotrem głosić Nowinę,
Święty Andrzeju, niezmordowany głosicielu Słowa Bożego,
Święty Andrzeju, filarze Kościoła Bożego,
Święty Andrzeju, postrachu mocarzów piekielnych,
Święty Andrzeju, wspomożenie tonących w grzechach,
Święty Andrzeju, mężu niebieskiej doskonałości,
Święty Andrzeju, oświecenie biskupów,
Święty Andrzeju, najwyższego Kapłana, Jezusa Chrystusa, naśladowco,
Święty Andrzeju, obrońco świata na Sądzie Ostatecznym,
Święty Andrzeju, któryś wypełnił dzieło Chrystusowe,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie !
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami !

K.: Módl się za nami święty Andrzeju.
W.: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się. Wszechmogący Boże, święty Andrzej Apostoł był głosicielem Ewangelii i Pasterzem Twojego Kościoła, pokornie Cię prosimy, aby nieustannie wstawiał się za nami. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
 


 nawa i ołtarz;



Osada w Spławiu położona przy starym szlaku handlowym z Poznania do Krakowa mogła się rozwijać już we wczesnym średniowieczu i na ten okres szacuje się powstanie tamtejszej parafii, było to ponad 600 lat temu. Dzieje kościoła w obecnym miejscu datuje się od okresu średniowiecza, kiedy państwo polskie jednoczyło się po rozbiciu dzielnicowym. Przez pięć wielkich epok historycznych wokół tej świątyni skupiało się życie religijne i społeczne mieszkańców Spławia, Krzesin, Kobylegopola, Michałowa, Szczepankowa i Franowa.
Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła powstał pod koniec drugiej połowy XIII wieku, a jego fundatorami byli bracia Andrzej i Jan Spławscy wraz ze swoją matką Heleną.
W XVII wieku istniały obok siebie dwa kościoły: rzymsko-katolicki i protestancki, oba zostały spalone w 1656 roku przez Szwedów w wyniku odwetu za zabicie żołnierza szwedzkiego przez miejscowego chłopa.
Obecny kościół powstał w latach 1692 – 1752, i wtedy to został ponownie erygowany jako kościół parafialny. W 1869 roku hrabia Józef Mycielski dokonał gruntownej restauracji kościoła, a ostateczny kształt nadały budowli prace z 1880 roku. Budynek jest zbudowany w stylu gotyckim, jednonawowy, murowany z cegły ceramicznej na podmurówce kamiennej.
Od początku II wojny światowej parafia nie miała swojego kapłana, opiekę duszpasterską nad parafią i kościołem pełnił proboszcz parafii w Tulcach. W 1942 roku kościół został zamknięty, a wierni uczęszczali na nabożeństwa do Tulec lub do kościoła p.w. św. Wojciecha w Poznaniu.
Po odzyskaniu niepodległości kościół w Spławiu został wyremontowany.
-http://parafiajozef.net/parafia_macierzysta

-http://tomekw.info/v/Galerie+z+miasta+Poznania/Koscioly/Sw+Andrzeja+Apostola



 
Czytelnia

30 listopada
Święty Andrzej, Apostoł

Święty Andrzej
Andrzej pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim (por. J 1, 44), ale mieszkał ze św. Piotrem, swoim starszym bratem i jego teściową w Kafarnaum (por. Mk 1, 21. 29-30). Był - jak Piotr - rybakiem. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Andrzej nie tylko sam przystąpił do Chrystusa; to on przyprowadził do Niego Piotra: "Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: «Oto Baranek Boży». Dwaj uczniowie usłyszeli jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: «Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: «Znaleźliśmy Mesjasza» - to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa" (J 1, 35-41). Andrzej był pierwszym uczniem powołanym przez Jezusa na Apostoła.
Apostołowie Andrzej, Jan i Piotr nie od razu na stałe dołączyli do tłumów chodzących z Panem Jezusem. Po pierwszym spotkaniu w pobliżu Jordanu wrócili do Galilei do swoich zajęć. Byli zamożnymi rybakami, skoro mieli własne łodzie i sieci. Właśnie przy pracy Chrystus po raz drugi ich wezwał; odtąd pozostaną z nim aż do Jego śmierci i wniebowstąpienia. Spotkanie nad Jeziorem Genezaret i powtórne wezwanie przekazał nam św. Mateusz: "Gdy (Jezus) przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona, zwanego Piotrem i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro: byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za nim" (Mt 4, 18-20). Św. Łukasz dorzuca szczegół, że powołanie to łączyło się z cudownym połowem ryb (Łk 5, 1-11). Pan Jezus chciał w ten sposób umocnić w swoich pierwszych uczniach wiarę w to, że prawdziwie jest Tym, za Kogo się podaje.
W Ewangeliach św. Andrzej występuje jeszcze dwa razy. Kiedy Pan Jezus przed cudownym rozmnożeniem chleba zapytał Filipa: "Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili?" - Andrzej rzekł do Niego: "Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?" (J 6, 5. 8-9). I jeszcze raz występuje św. Andrzej, kiedy pośredniczy w przekazaniu prośby, aby poganie także mogli ujrzeć Chrystusa i zetknąć się z Nim bezpośrednio: "A wśród tych, którzy przybyli, aby oddać pokłon (Bogu) w czasie święta, byli też niektórzy Grecy. Oni więc przystąpili do Filipa, pochodzącego z Betsaidy, i prosili go mówiąc: «Panie, chcemy ujrzeć Jezusa». Filip poszedł i powiedział Andrzejowi. Z kolei Andrzej i Filip poszli i powiedzieli Jezusowi" (J 12, 20-22). Chodziło w tym wypadku o prozelitów, czyli pogan, którzy przyjęli religię judaistyczną.
W spisie Apostołów wymieniany jest na drugim (Mt i Łk) lub czwartym (Mk) miejscu. Przez cały okres publicznej działalności Pana Jezusa należał do Jego najbliższego otoczenia. W domu Andrzeja i Piotra w Kafarnaum Chrystus niejednokrotnie się zatrzymywał. Andrzej był świadkiem cudu w Kanie (J 2, 1-12) i cudownego rozmnożenia chleba (J 6, 8-15).

W tradycji usiłowano wybadać ślady jego apostolskiej działalności po Zesłaniu Ducha Świętego. Orygenes (+ 254) wyraża opinię, że św. Andrzej pracował w Scytii, w kraju leżącym pomiędzy Dunajem a Donem. Byłby to zatem Apostoł Słowian, których tu właśnie miały być pierwotne siedziby. Według św. Hieronima (+ 421) św. Andrzej miał także pracować w Poncie, w Kapadocji i w Bitynii, skąd udał się do Achai. Ten sam pogląd podziela Teodoret (+ 458), który twierdzi, że św. Andrzej przeszedł ze Scytii do Tracji i Epiru, aby zakończyć życie śmiercią męczeńską w Achai. Wszystkie źródła są zgodne, że św. Andrzej zakończył swoje apostolskie życie śmiercią męczeńską w Patras w Achai, na drzewie krzyża. Patras leży na Peloponezie przy ujściu Zatoki Korynckiej.
Niemniejsze zainteresowanie osobą i działalnością, a zwłaszcza śmiercią św. Andrzeja, okazują apokryfy: Dzieje Andrzeja z wieku II-III oraz Męka św. Andrzeja z wieku IV. Są to dokumenty bardzo dawne, sięgające niemal czasów poapostolskich. Zwłaszcza Dzieje Andrzeja cieszyły się kiedyś wielkim powodzeniem. Według tych źródeł, po Zesłaniu Ducha Świętego Andrzej miał nauczać i dokonać wielu cudów (nawet wskrzeszania zmarłych) w miejscach, do których dotarł: w Poncie i Bitynii (dzisiaj zachodnia Turcja) oraz w Tracji (Bułgaria), Scytii (dolny bieg Dunaju) i Grecji. Tam też, w Patras, 30 listopada 65 lub 70 roku (w tradycji wschodniej - w 62), przeżegnawszy zebranych wyznawców, został ukrzyżowany głową w dół na krzyżu w kształcie litery X. Wyrok ten przyjął z wielką radością - cieszył się, że umrze na krzyżu, jak Jezus. Litera X jest pierwszą literą imienia Chrystusa w języku greckim (od Christos, czyli Pomazaniec). Prawosławni uważają, że św. Andrzej umierał aż trzy dni, bo do krzyża został przywiązany, a nie przybity - w ten sposób chciano wydłużyć jego cierpienie. Przez cały ten czas w obecności tłumu wyznawał wiarę w Chrystusa, pouczał zebranych, jak należy wierzyć i jak cierpieć za wiarę.
Kult św. Andrzeja był zawsze w Kościele bardzo żywy. Liturgia bizantyjska określa św. Andrzeja przydomkiem Protokleros, to znaczy "pierwszy powołaniem", gdyż obok św. Jana jako pierwszy został przez Chrystusa wezwany na Apostoła. Achaja chlubi się przekonaniem, że jej pierwszym metropolitą był św. Andrzej. Dla prawosławnych św. Andrzej jest jednym z najważniejszych świętych, nazywają go Apostołem Słowian. Według ich tradycji św. Andrzej dotarł nad Dniepr i Don i jest założycielem Kijowa.

Święty Andrzej W 356 roku relikwie św. Andrzeja przewieziono z Patras do Konstantynopola i umieszczono je w kościele Apostołów. Krzyżowcy, którzy w czasie czwartej wyprawy krzyżowej w 1202 r. zdobyli Konstantynopol, zabrali relikwie i umieścili w Amalfi w pobliżu Neapolu. Głowę św. Andrzeja papież Pius II w XV w. kazał przewieźć do Rzymu, do bazyliki św. Piotra - uważając, że skoro wspólna chwała połączyła obu braci, ta sama chwała powinna połączyć także ich ciała.
25 września 1964 r. papież Paweł VI zwrócił głowę św. Andrzeja kościołowi w Patras. Najpierw 23 września złożyli hołd relikwii wszyscy ojcowie Soboru Watykańskiego II, zebrani na trzeciej sesji wraz z papieżem, który w procesji przeniósł relikwię z kaplicy Najświętszego Sakramentu na ołtarz auli soborowej. Mszę świętą odprawił przy tej okazji kardynał Marcella, archiprezbiter bazyliki św. Piotra, a kazanie wygłosił kardynał Koenig z Wiednia, kończąc homilię modlitwą o zjednoczenie Kościołów. Po południu przewieziono relikwie do kościoła św. Andrzeja della Valle, gdzie były wystawione do publicznej czci. Dnia 25 września do Rzymu przybyła delegacja greckiego Kościoła prawosławnego. Paweł VI przyjął ją na osobnej audiencji i przy tej okazji wręczył święte relikwie. Jeszcze tego samego dnia zostały one przewiezione samolotem do Patras. Kościół grecki posiada też relikwie krzyża, na którym umarł św. Andrzej. Natomiast relikwia prawej ręka Apostoła znajduje się w moskiewskim Soborze Bogojawleńskim. Od 2003 r. cząstka relikwii św. Andrzeja jest także w Polsce, w warszawskim kościele środowisk twórczych przy Pl. Teatralnym.
Kult św. Andrzeja był i nadal jest żywy w różnych krajach. Święty Grzegorz I Wielki założył ku jego czci klasztor i kościół w Rzymie. Otrzymał także relikwie Apostoła z Konstantynopola (+ 604). Wiele narodów i państw ogłosiło św. Andrzeja za swojego szczególnego patrona. Tak uczyniły: Neapol, Niderlandy, Szkocja, Hiszpania, arcybiskupstwo Brunszwiku, księstwo Burgundii, Limburg, Luksemburg, Mantua i Szlezwig, a z innych krajów - Bitynia, Grecja, Holandia, Niemcy, Pont, Prusy, Rosja i Sycylia. Także bardzo wiele miast chlubi się patronatem św. Andrzeja: Agde, Aranches, Baeza, Bordeaux, Brescia, Bruggia, Hanower, Neapol, Orange, Pesaro, Rawenna, Rochester. Jest także patronem małżeństw, podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów, rzeźników. Ten orędownik zakochanych wspomaga w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa.
Dużą czcią cieszył się św. Andrzej również w Polsce. Istniał u nas zwyczaj wróżb andrzejkowych. W wigilię św. Andrzeja dziewczęta lały roztopiony wosk przez ucho klucza na wodę i zgadywały z figur, jakie się tworzą, która z nich jako pierwsza będzie miała wesele i jak będzie wyglądał wybranek.

Święty Andrzej


W ikonografii św. Andrzej Apostoł przedstawiany jest jako starszy mężczyzna o gęstych, siwych włosach i krzaczastej, krótkiej brodzie. Jako apostoł nosi długi płaszcz. Czasami ukazywany jako rybak w krótkiej tunice. Powracającą sceną w sztuce religijnej jest chwila jego ukrzyżowania. Atrybutami Świętego są: "krzyż św. Andrzeja" w kształcie litery X, księga, ryba, sieć. Formę krzyża św. Andrzeja mają znaki drogowe ustawiane przy przejazdach kolejowych.

-
http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-30.php3










piątek, 28 listopada 2014

Mikołajkowy prezent dla Mati.

Co można dać 2,5 letniej dziewczynce, która zadowala się rozrzucaniem na dowolnej, dostępnej przestrzeni wszystkiego co podejdzie jej pod rękę. Bawi się to fakt, ale zawsze odbywa się to w otaczającym ją, łagodnie to nazywając, nieładzie. Postanowiłam więc, że dostanie coś większego, co nie rozkłada się na części pierwsze i nie dołoży się do ogólnie panującego rozgardiaszu. Najbardziej podoba mi się myśl o zakupie kuchenki lub toaletki. Moja mała jest zainteresowana czynnościami kuchenno-jadalnianymi, no i jest zdecydowanie podekscytowana kosmetyczkami naszych gości rodzaju żeńskiego. Uwielbia zaglądać do torebek i jeśli się jej uda dobiera się do kosmetyczki. Nie wiem skąd wie jak czego i do czego używać. Ja maluję się rzadko, więc tym bardziej widzę, że toaletka jej się przyda. Wyrośnie mi mała próżna panna? Nie, o to jakoś się nie martwię, wiem natomiast, że dobrze jest, gdy dziecko nie jest na bakier z wszystkimi aktywnościami higieniczno-kosmetycznymi, a mała kobietka, cóż tym bardziej.


 www.essentiallymom


 A Smokey Grey Ballerina Tutu Party Dress For Baby Girls & Toddlers



alpine world 

 Artsy-Handmade-Cute-Flower-Girl-Dresses-oliviakatecouture

cute-playhouse-for-girls www.happygabby

innovative-simple-kid-indoor-play-house

hopper ball

hamster-hideout

 mamas-papas-bobbin-cord-rocking-horse






















środa, 26 listopada 2014

Inspiracja - jabłkowe Andrzejki.

Zielone, żółte lub czerwone. Które  nich pyszniło się w "Eden na Wschodzie"? Najtańszy i jednocześnie sezonowy motyw na andrzejkowe party to jabłko. Pomijając symboliczny aspekt, owoc ten jest też po prostu rozwojowy. Można się nim inspirować nieskończenie. Przez swą dostępność i powszedniość, stwarza możliwość urządzenia przyjęcia eleganckiego w swej prostocie, niewymuszonego, niewydumanego. Prosty pomysł - złożony efekt.

www,bravo

29stuff-articleInline www.nytimes

thegottahaveitgirl.blogspot

2014 thanksgiving apple cider champagne punch with cinnamon - drink powder-t54893

2014 thanksgiving apple cider champagne punch with cinnamon - drink powder

pin

2014-a-line-scoop-neckline-red-lace-short-prom-dresses-cocktail-dress

pin

pin

pin

pin

polyvore

spirited-apple-wine

table-decorating-ideas-spring-summer-green-apples-candle-holders-tealights

1950s_Style_Sage_Green_Francine_Apple_Print_Swing_Dress

anneskitchen

apple and flower centerpiece.frostmeblog.blogspot

apple globalrakuten

Apple Martini frostmeblog.blogspot

www.tradesy

www.tidebuy

www.thoughtfullysimple

www.temp-tations

www.showfoodchef

www.shopbop

www.roshniskitchen

www.queenscarlett

www.mylifeasamrs

www.instyle

www.inspiredtaste

apple pie cinnamon crust www.thepinjunkie

apple-bucket www.homedit

www.glamourmagazine

www.ericasweettooth

Apple-And-Sweet-Potato-Soup-www.bashcorner

Apple-Cinnamon-Sparkler www.cascadeicewater

www.elkcreekvineyards

www.dressdigg

www.creativefluff

appleflower_fina poshwashsoap.blogspot

apple-pie-cups-with-cinnamon-streusel-topping-recipe-www.roxanashomebaking

applewine

artncrisi



Autumn-Party-Punch-SmartyHadAParty blog.smartyhadaparty

bs-head-drink-www.blackstonecaterers

diy-thanksgiving-table-decorations-apples-place-cards www.diy-enthusists

ent_applesdrink www.mountainliving

etsy

etsy

fashionattractive

pin

Fried-Cinnamon-Apple-Rings-fortune-goodies www.redbookmag

galleryhip

wenn-knowledge.blogspot

green-color-st-patricks-day-party-decorations-ideas-decornos.blogspot

theia-apple-green-scoopback-printed-cocktail-dress

www.carlasconfections

www.beeroclockaustralia

green-dress yourstylejourney

poszkole

www.21food

Hedin-Party-Apple-Votives www.alexandrahedin.blogspot

paperdollromance.blogspot

kidcultivation.blogspot

jablka-pieczone-szybki-i-zdrowy-deser-www.ofeminin

www.annarbor

valentino-apple-green-resort-lace-panel-short-sleeve-dress-product-1-4722399-332204118_large_flex

valentino-resort-2011-green-lace-dress-mobile-wallpaper

withstyleandgraceblog

shop.nordstrom

simple-thanksgiving-candle-ideas-18-cupcakepedia

Redds_Apple_by_RayMassey www.photos-room

someone-leaves-the-iconic-fruit-with-bye-carved-into-it-outside-the-apple-hq-in-californda-pic-afp-559611623